امروز: پنجشنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۹ / بعد از ظهر / | برابر با: الخميس 26 ذو القعدة 1441 | 2020-07-16
کد خبر: 487317 |
تاریخ انتشار : ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۶ | ارسال توسط : |
17 بازدید
۰
| می پسندم
ارسال به دوستان
پ

به گزارش خبرگزاری مهر، علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی گفت: در قانون بودجه سال ۹۹ مجموع اعتبارات هزینه‌ای، تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و عمرانی این وزارتخانه و دستگاه‌های وابسته بالغ بر ۱۵ هزار و ۳۲۶ میلیارد ریال بوده که این رقم در ابلاغ سال ۹۸ حدود ۱۱ هزار و ۲۰ میلیارد ریال است. قانون بودجه ۹۹ […]

به گزارش خبرگزاری مهر، علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی گفت: در قانون بودجه سال ۹۹ مجموع اعتبارات هزینه‌ای، تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و عمرانی این وزارتخانه و دستگاه‌های وابسته بالغ بر ۱۵ هزار و ۳۲۶ میلیارد ریال بوده که این رقم در ابلاغ سال ۹۸ حدود ۱۱ هزار و ۲۰ میلیارد ریال است. قانون بودجه ۹۹ کل کشور مانند سنوات گذشته پس از جمع بندی لازم توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و تصویب در هیئت دولت در قالب لایحه بودجه در اسفند ۹۸ تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

وی افزود: روح حاکم بر این لایحه به دلایل شرایط تحریمی و شرایط خاص اقتصادی و از طرفی ضرورت تأمین معیشت و تنظیم نیازهای مردم یکی از مباحث مهمی بود که دولت با آن روبرو بود. یکی از پایه‌های اصلی درآمد دولت از سنوات گذشته درآمدهای فروش نفت بوده که خوشبختانه طی سه‌سال گذشته دولت تلاش کرده است تا سهم بسیار کمی از منابع قابل اتکا به خودش را از این منبع تأمین کند، از طرف دیگر کاهش شدید قیمت نفت موجب شده که این سیاست الزام آور شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: در مجموع از ظرفیت اعتبار ۶۴۹ هزار میلیارد تومان منابع بودجه عمومی دولت، ۵۷۱ هزار میلیارد تومان به سهم منابع عمومی دولت و ۷۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان نیز به درآمدهای اختصاصی دولت اختصاص دارد. بودجه اساساً پیش بینی درآمدهاست. درآمدهای دولت در سه بخش اساسی طبقه بندی شده است. بخش اول درآمدهاست که شامل درآمدهای مالیاتی، گمرکی، تعرفه‌ها و مصادیقی از این جنس می‌شود و یک بخش دیگر بحث واگذاری تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مانند فروش نفت، میعانات گازی و … است. همچنین بخش دیگر واگذاری دارایی مالی شامل فروش اوراق مشارکت، اسناد خزانه و انتشار اسنادی از این قبیل است. مصارف بودجه عمومی کشور در بخش هزینه‌ای بالغ بر ۴۳۶ هزار میلیارد تومان از سهم ۵۷۱ هزار میلیارد تومان است.

مونسان گفت: بودجه هزینه‌ای شامل پرداخت‌های معیشتی، هدفمندی یارانه‌ها، بازپرداخت سود هزینه‌های اسناد خزانه و … است. اما با وجود محدودیت‌هایی که وجود دارد، اعتبارات عمرانی حدود ۸۸ هزار میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده است. سیاست‌های دولت در بحث معیشت مردم کمک به اقتصاد خانوارهای بی بضاعت، رفع فقر، توجه به تولید و ایجاد زیرساخت‌ها و… است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم مانند تمام وزارتخانه‌ها اعتبارات آن به دو بخش هزینه‌ای و اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تقسیم می‌شود. در بودجه سال ۹۹ با وجود محدودیت‌های مالی که دولت داشت وزارتخانه توانست شرایط خوبی را در بودجه هزینه‌ای و عمرانی مدیریت کند و شاهد رشد برای مجموعه طرح‌های عمرانی مختلف و ردیف‌های بودجه هزینه‌ای تحصیل کند و در متن قانون قرار دهد.»

افزایش سهم وزارتخانه از تعرفه درآمدی عوارض خروج از کشور

وی افزود: سال گذشته سهم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از تعرفه درآمدی عوارض خروج از کشور ۴۰۰ هزار ریال بود که در قانون بودجه سال ۹۹ به ۸۰۰ هزار ریال برای اجرای ایجاد توسعه زیرساخت‌ها و تأسیسات گردشگری، حمایت از بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی افزایش پیدا کرد. همچنین ۲ برنامه تخصصی جدید مرتبط با حوزه گردشگری شامل برنامه توسعه سرمایه گذاری و اقتصاد گردشگری و توسعه گردشگری پایدار و الکترونیک به برنامه‌های هزینه‌ای ردیف اصلی وزارتخانه در سال ۹۹ اضافه شد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه گفت: عنوان بیمه راهنمایان گردشگری به تعداد دو هزار نفر از محل منابع قانون هدفمندی یارانه‌ها، ذیل ردیف ۲۶ جدول مصارف تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۹ اضافه و طرح تملکی با عنوان مطالعه، احداث و تجهیز موزه منطقه‌ای فارس به اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال اضافه شد. بودجه هزینه‌ای و تملکی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در سال جاری ۵۸۵ میلیارد ریال است که در سال ۹۸ میزان ابلاغ بودجه ۵۷۲ میلیارد ریال بوده که نشان دهنده رشد ۲ درصدی در این بخش است.

مونسان، اعتبارات تملکی حوزه میراث فرهنگی در بودجه سال جاری در قانون ۹۹، ۴,۳۹۲ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: در بودجه سال ۹۸، ۳,۳۳۶ میلیارد ریال مصوب شد که حدود ۲,۹۰۲ میلیارد ریال آن ابلاغ شد و در مجموع ۵۱ درصد رشد قانون ۹۹ نسبت به ابلاغ ۹۸ است. جمع اعتبارات تملکی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بدون دستگاه‌های وابسته در ابلاغ سال ۹۸، ۵,۹۶۰ میلیارد ریال و در قانون ۹۹، ۸,۸۲۰ میلیارد ریال بوده که نشان دهنده ۴۸ درصد تغییرات قانون ۹۹ نسبت به ابلاغ ۹۸ است. اعتبارات تملکی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ابلاغ سال ۹۸، ۳۰ میلیارد ریال و در قانون ۹۹، ۳۵ میلیارد ریال است که نشان دهنده ۱۶ درصد تغییرات قانون ۹۹ به ابلاغ ۹۸ است.

وی اعتبارت هزینه‌ای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی (ردیف اصلی) ابلاغ سال ۹۸ را ۲,۹۵۹ میلیارد ریال و در قانون ۹۹، ۳,۷۹۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: این رقم نشان دهنده ۲۸ درصد تغییرات قانون ۹۹ نسبت به ابلاغ ۹۸ است. اعتبارات هزینه‌ای توسعه زیرساخت‌ها و تأسیسات گردشگری و حمایت از میراث فرهنگی و صنایع دستی در ابلاغ سال ۹۸، ۵۴۳ میلیارد ریال در قانون ۹۹، ۸۸۵ میلیارد ریال بوده که نشان دهنده ۶۳ درصد تغییرات قانون ۹۹ نسبت به ابلاغ ۹۸ است. اعتبارات هزینه‌ای در بخش اشتغال و ترویج صنایع دستی در ابلاغ سال ۹۸، ۱۴۲ میلیارد ریال و در قانون ۹۹ دویست میلیارد ریال بوده که نشان دهنده ۴۱ درصد تغییرات قانون ۹۹ نسبت به ابلاغ ۹۸ است.

منبع خبر ( ) است و خبرگزاری ایران امیر در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد خبر را به شماره 300099000000  پیامک بفرمایید.
لینک کوتاه خبر:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید

دسته بندی خبرها

Scroll to Top