ایران امیر
ایران امیر
ایران امیر
تهران

شرکت حمل و نقل ریلی رجا

شرکت حمل و نقل ریلی رجاء از شرکت های قدیمی کشور میباشد که در راستای تحقق ۴۴ قانون اساسی بر اساس مصوبه هیئت وزیران و به استناد ابلاغیه سازمان خصوصی سازی، کلیه حقوق مالکانه شرکت رجا، به سازمان تأمین اجتماعی بابت رد دیون دولت واگذار شد.

انواع قطار های شرکت رجا به شرح زیر است:

 • قطارهای پنج ستاره زندگی
 • قطارهای چهار تخته
 • قطارهای سالنی/صندلی
 • قطارهای شش تخته
 • حمل خودرو با قطار
 • قطارهای حومه ای
 • قطار گردشگری
 • قطارهای بین الملل

قطار های پنج ستاره زندگی:

قطار پنج ستاره زندگی رجاء اولین قطار ۵ ستاره در کشور میباشد که از سال ۱۳۹۴ وارد حمل و نقل ریلی در  کشور شده است، این قطار اولین قطار دو طبقه رستورانی مجلل در کشور میباشد. نمای داخلی قطار پنج ستاره زندگی برای شما قابل مشاهده میباشد.

این قطار دارای مهمانداران مجرب، پذیرایی ایده آل،تهویه مطبوع کوپه با قابلیت تنظیم دما، دارای سیستم صوتی تصویری به همراه کنترل، اینترنت، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی در دو طرف واگنها به همراه ملزومات مورد نیاز، بخشی از خدمات رفاهی قطار زندگی است، شما میتوانید هم اکنون بلیط قطار را از طریق همین سایت رزرو نمایید.

این قطار دارای سه کلاس قیمتی شامل زندگی با عصرانه، زندگی با شام و زندگی با شام ویژه است.

قطارهای چهار تخته:

قطارهای چهار تخته شرکت رجاء دارای واگن های از قبیل: زندگی، سریر، سپهر، سیمرغ،سیمرغ نوین، سبز، توس، غزال، امید، الوند، البرز،شهاب و خلیج فارس است.

کوپه های این واگن ها دارای ۴ تخت است که دو تخت در پایین کوپه و دو تخت در بالای کوپه به صورت روبروی هم قرار دارد.

قطارهای ۴تخته مطابق با دستورالعمل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، در سه گروه ۳ستاره، ۴ستاره و ۵ستاره طبقه بندی شده اند. تمامی واگنها بر اساس آیتمهایی همانند امکانات و خدمات ارائه شده در قطار، سن واگن ،تجهیزات فنی و… امتیازبندی شده و در گروهبندیهای فوق قرار می گیرند.

 • واگن های چهار تخته رجا در مدل های ۳۲ نفره (۸ کوپه)، ۳۶ نفره(۹ کوپه) ،۴۰ نفره(۱۰ کوپه) و ۴۴ نفره(۱۱ کوپه) تقسیم بندی میشوند که دارای امکاناتی از جمله  :
 • ۲ دستگاه سرویس بهداشتی در هر واگن(ایرانی و فرنگی) 
 • تهویه مطبوع و شیشه های دو جداره
 • سیستم صوتی و تصویری
 • پریز برق ۲۲۰ ولت
 • چراغ مطالعه انفرادی
 • میزهای تاشو داخل ?وپه
 • پذیرایی شام بصورت انتخابی با دریافت هزینه اضافی روی بلیت و … می باشند.
قطارهای 4 تخته رجاء
زندگی، سریر، سپهر، سیمرغ،سیمرغ نوین، سبز، توس، غزال، امید، الوند، البرز،شهاب و خلیج فارس

قطار های سالنی شرکت رجا:

قطارهای سالنی شرکت رجاء با دارای انواع قیمت و سطح خدمات گسترده‌ای از مشتریان را در کشور پوشش می‌دهند. بطور کلی قطارهای هر واگن به صورت یک سالن طویل است که صندلی‌های مسافران در آن به شکل چیدمان هواپیما یا اتوبوس قرار گرفته‌اند.
 

قطارهای سالنی رجا مطابق با دستورالعمل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، در سه گروه ۳ ستاره و ۴ ستاره طبقه بندی شده اند، تمامی واگنها بر اساس آیتمهایی همانند امکانات و خدمات ارائه شده در قطار، سن واگن و … امتیازبندی شده و در گروهبندیهای فوق قرار می گیرند.

کلاس ۴ ستاره شامل قطار تندروی پردیس و قطار صبا می باشد، قطار تندروی پردیس یک قطار خود کشش بوده و با سرعت سیر ۱۶۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند. صندلی‌های این قطار شکلی شبیه صندلی‌های هواپیما دارند و آسایش و راحتی مسافر را در طول مسیر تامین می‌کنند. واگن‌های قطار پردیس کاملا عایق‌بندی شده‌اند و از ورود باران و گرد و غبار به داخل جلوگیری می‌کنند. سیستم گرمایش و سرمایش که در سقف تعبیه شده، درجه حرارت داخل واگن را به‌صورت خودکار تنظیم می‌کند. داخل هر واگن نیز یک سیستم صوتی و تصویری مرکزی برای پخش فیلم و موسیقی وجود دارد.

قطار صبا (اتوبوسی دو طبقه) نیز دیگر قطار کلاس ۴ستاره می باشد که شامل سالن های دو طبقه بوده که در هر طبقه ۵۴ صندلی  به صورت ردیف های ۴ نفره قرار گرفته اند.

کلاس ۳ستاره شامل قطار های ریل باس ارم و قطار اتوبوسی میباشد.

عکس قطارهای سالنی شرکت رجا

قطارهای شش تخته شرکت رجاء:

قطارهای شش تخته شرکت رجاء در دو گروه ۳ستاره و ۲ستاره طبقه بندی شده اند. تمامی واگنها بر اساس آیتمهایی همانند امکانات و خدمات ارائه شده در قطار، تجهیزات فنی داخل واگن ، سن واگن و … امتیازبندی شده و در گروهبندی‌های فوق قرار می گیرند.

این واگن ها معمولا در دو نوع ۱۰ و۱۱ کوپه ۶ نفره و در مجموع با ظرفیت ۶۰ یا ۶۶ نفر می باشند. کوپه های این واگن ها هنگام نشستن مسافران به صورت دو ردیف سه نفره روبروی هم و هنگام خوابیدن مسافران به صورت ۶ تخت است که دو تخت در پایین کوپه، دوتخت در وسط کوپه و دو تخت در بالای کوپه به صورت روبروی هم قرار می‌گیرند. هر واگن دارای ۲ دستگاه سرویس بهداشتی و یک نیم کوپه سرویس مخصوص مهماندار می باشد. واگنها مجهز به سیستم تهویه مطبوع و شیشه های دوجداره می باشند که موجب عایق بندی سالن و کوپه ها در برابر حرارت و سرو صدا می گردد.

قطارهای شش تخته شامل دو کلاس ۲ ستاره و ۳ ستاره می‌باشند که قطارهای شمیم، زاگرس و نسیم در کلاس ۲ ستاره و قطارهای میلاد و پارسی در کلاس ۳ ستاره قرار دارند.

قطار های شش تخته

قطارهای حومه ای شرکت رجاء:

قطار حومه ای شرکت رجاء نوعی از حمل‌ونقل ریلی مسافری است که با هدف اتصال شهرهای اقماری به کلان‌شهرها و یا اتصال حومه شهر به مرکز آن و شبکه ریلی درون‌شهری یا بعضاً به‌عنوان رینگ‌های دوم و سوم خطوط حمل‌ونقل ریلی شهرها عمل می‌کند.

در این راستا شرکت رجا تنها شرکت حمل و نقل ریلی مسافری ایران است که با وجود هزینه های  بالای این قطارها همچنان رسالت خود را در خصوص کاهش مصرف انرژی و آلودگی های زیست محیطی انجام داده و در مسیرهای حومه ای مختلف فعالیت میکند.

قطارهای حومه ای شرکت رجاء

شرکت راه آهن ایران با در نظر گرفتن چهار شاخصه اصلی تاریخی، اجتماعی، فنی و زیبایی مسیر، یکی از جذابیت های فوق العاده گردشگری به شمار می آید. در همین راستا شرکت حمل و نقل ریلی رجا برای اولین بار در ایران، ازسال ۱۳۹۴ با هدف کشف زیبایی های راه آهن ایران، اقدام به راه اندازی قطار های گردشگری و توسعه صنعت گردشگری ریلی نمود.

برای این منظور با استفاده از اصلی ترین شاخص های توسعه سفرهای گردشگری از جمله: قطار، مسیر، طراحی تور، مجری تور، گردشگران، خدمات فناوری اطلاعات، بازاریابی و فروش مطالعات جامعی بر روی جاذبه های گردشگری ریلی در مسیرهای مختلف  انجام پذیرفت. نتیجه بررسی های فوق منجر به راه اندازی قطار های متعدد گردشگری تک سفره و برنامه ای برای گردشگران ایرانی و خارجی (یک روزه و چند روزه) گردید.

حمل خودرو با قطار به چه شکل است؟

یکی از خدمات منحصر به فرد شرکت رجا، بارگیری و حمل خودرو با واگن‌های ویژه حمل خودرو از مبادی به مقاصد مختلف در کشور است. در حال حاضر در ۱۲ مسیر ریلی از جمله تهران- مشهد واگن حمل خودرو در حال سیر است.

اقداماتی که در مبدأ باید حتما انجام شود تا به مشکلی برنخورید!

 • ساعت حرکت درج شده روی بلیت حمل خودرو، آخرین زمان پذیرش خودرو جهت اعزام از مبدأ حرکت بوده و شروع پذیرش خودرو از ساعت ۸ صبح روز حرکت قطار تعیین می‌شود.
 • جهت خودروهای عبوری از ایستگاه تهران، لازم است بلیت حمل خودرو در مسیر دوم با یک روز فاصله از روز ورود قطار حمل خودرو به تهران صادر شود (به‌عنوان مثال در مسیر تبریز-کرمان، در صورتی‌که ورود قطار حمل خودرو از تبریز به تهران، بامداد روز دوشنبه باشد، باید بلیت تهران- کرمان برای روز سه‌شنبه صادر شود) با رفع محدودیت ایستگاه تهران، این فاصله زمانی کاهش خواهد یافت.
 • برای دستیابی به سطح ایمنی بیشتر، میزان بنزین موجود در باک خودروهای تحویلی (در هنگام تحویل به انبارتوشه جهت بارگیری به واگن‌های خودروبر)، نباید بیشتر از یک چهارم حجم باک باشد. (رعایت این بند کاملاً ضروری است).
 • به لحاظ ضرورت رعایت موارد ایمنی خودروها، «سرباتری» در مبدأ جدا می‌شود و در مقصد مجدداً نصب می‌شود.
 • امکان حمل خودرو با ارتفاع بیش از ۱۵۸سانتی متر همچنین عرض بیش از ۱۸۰سانتی متر (اکسل پهن) با واگن حمل خودرو وجود ندارد و رعایت این بند در هنگام خرید بلیت حمل خودرو کاملاً ضروری است.
 • از پذیرش هرگونه وسائل و لوازم اضافی (غیر از جک و زاپاس) در داخل خودرو خودداری می‌شود و هیچ‌گونه ادعایی در این خصوص در هنگام تحویل خودرو به مالک پذیرفته نمی‌شود.
 • از صاحبان خودروهای اعزامی تقاضا می‌شود در خصوص وجود هر گونه نقص یا آسیب‌دیدگی قبلی و یا کسری لوازم خودروهای اعزامی با مسؤولان اعزام، همکاری و هماهنگی لازم معمول دارند تا در مقصد با مشکلات عدیده مواجه نشوند.
 • برای ارسال خودروهای سازمان‌ها، داشتن معرفی از سازمان الزامی است. برای خودروهای «صفرکیلومتر» که هنوز شماره نشده‌اند، شش رقم آخر شماره شاسی به جای شماره پلاک درج می‌شود. همچنین ارائه برگه فروش، هنگام تحویل خودرو، الزامی است.
 • برای خودروهای گذر موقت و عبوری، صدور بلیت (با شماره پلاک گذر موقت)، فقط تا قبل از به اتمام رسیدن زمان مجوز عبور، مجاز است.
 • ارائه اوراق شناسایی مالک، سند و کارت مالکیت خودرو، هنگام تحویل دادن و تحویل گرفتن آن الزامی است.
 • حق بیمه خودرو برمبنای درصدی از ارزش خودرو به صورت جداگانه محاسبه و در زمان پذیرش خودرو دریافت می‌شود.
 • پذیرش خودروهای خاموش، معیوب و تصادفی امکان‌پذیر نبوده و فقط خودروهای روشن پذیرفته می‌شود.
 • برای خودروهای خارجی، داشتن اصل برگ سبز گمرگی الزامی است.
 • برای خودروهای سیاسی، داشتن معرفی‌نامه از سفارت مربوطه الزامی است

اقداماتی که باید در مقصد انجام شود:

 •  به محض اطلاع از ورود خودرو به مقصد، نسبت به ترخیص و تحویل خودرو با در دست داشتن مدارک مثبته (کارت ماشین، کارت شناسایی معتبر) اقدام شود، در غیر این صورت از زمان ورود تا ۲۴ ساعت رایگان، بعد از ۲۴ ساعت اولیه تا روز چهارم روزانه ۱۵۰۰۰۰ریال و از روزپنجم به بعد روزانه ۲۰۰۰۰۰ ریال بابت حق توقف و هزینه انبارداری محاسبه و دریافت می‌شود.
 •  برای تحویل خودرو ارائه کارت شناسایی معتبر شخص معرفی شده در بارنامه حمل خودرو که در مبدأ تکمیل شده الزامی است و از تحویل خودرو به افراد غیر و بدون مدارک مثبته خودداری می‌شود.
 •  در صورت تأخیر در تحویل خودرو توسط شرکت در مقصد پس از ۲۴ ساعت تأخیر در تحویل خودرو، ۵۰درصد کرایه برگشت داده می‌شود و در صورت عدم تحویل خودرو در مقصد ۱۰۰درصد کرایه برگشت داده می‌شود.

استرداد ۹۰درصد بهای بلیت تا ساعت ۱۲روز قبل از حرکت

 

استرداد ۷۰درصد بهای بلیت از ساعت ۱۲روزقبل از حرکت تا ۳ ساعت مانده به حرکت

 

استرداد ۵۰درصد بهای بلیت از ۳ ساعت مانده به حرکت تا زمان حرکت

 

بعد از حرکت بهای درج شده روی بلیت حمل خودرو قابل استرداد نمی‌باشد

برای دریافت خسارت تاخیر، متقاضیان محترم یک ماه فرصت دارند با به همراه داشتن اصل لاشه بلیت و کارت شناسایی معتبر با مراجعه به یکی از نمایندگی‌های فروش بلیت شرکت رجا

 

نسبت به دریافت خسارت اقدام کنند.

 

درصورت مفقودشدن بلیت حمل خودرو طبق مقررات، بلیت‌ المثنی صادر می‌شود.

 

اطلاعات مورد نیاز حمل خودرو با قطار شامل تاریخ و ساعت حرکت، شرایط تحویل خودرو و … بر روی برگه بلیت درج می‌شود.

 

 

حمل خودرو با قطار رجاء

قطارهای بین الملل شرکت رجا:

شرکت حمل و نقل ریلی رجا به عنوان بزرگترین شرکت حمل و نقل ریلی مسافری کشور، در جهت گسترش خدمات به هم وطنان عزیز قطارهایی را به مقصد کشور ترکیه راه اندازی نموده است. در حال حاضر قطارهای شرکت رجا در مسیرهای “تهران-وان” و “تهران آنکارا” طی مسیر می نمایند. هم وطنان گرامی می توانند با مراجعه به مراکز فروش بلیت این شرکت در سراسر کشور نسبت به تهیه بلیت قطارهای مذکور اقدام نمایند.

 1. نحوه انجام سفر
 2. نحوه تهیه بلیت
 3. نحوه صدور بلیت
 4. مشخصات وسایل/چمدان مجاز همراه مسافر
 5. عوارض خروج، مقررات گذرنامه و گمرک

خدمات  داخل  قطار

در حال حاضر قطار تهران–وان ظهر روز یکشنبه از تهران حرکت نموده و نیمه شب روز دوشنبه به شهر تبریز می رسد، قطار از ایستگاه تبریز نیز مسافرگیری نموده و بعد از توقف کوتاه به

 

سمت ایستگاه مرزی رازی حرکت می نماید، مسافرین در این ایستگاه از قطار پیاده شده و تشریفات گمرک و گذرنامه (خروج از ایران) را بجا می آورند، سپس قطار به سمت ایستگاه مرزی

 

کاپیکوی در راه آهن ترکیه حرکت می نماید، در این ایستگاه نیز مسافرین از قطار پیاده شده و  بطور مشابه تشریفات گمرک و گذرنامه (ورود به کشور ترکیه) را  انجام می دهند، هر یک از

 

توقفات مرزی و تشریفات اعلام شده در هر دو ایستگاه، حدودا دو ساعت بطول می انجامد، در نهایت قطار پس از حرکت از ایستگاه کاپیکوی در صبح روز دوشنبه وارد ایستگاه مقصد یعنی

 

وان  می شود، مدت زمان انجام این سفر در مسیر رفت یا برگشت حدودا ۲۴ ساعت می باشد.

 

شایان ذکر است قطار تهران و وان – تهران با توقف حدود ۱۲ ساعت در ایستگاه وان مجددا به طرف تهران باز می گردد، مسافرینی که بخواهند ۳ شب اقامت در ایستگاه وان داشته باشند

 

می توانند با قطار تهران – آنکارا – تهران به کشور ایران باز گردند.

 • در حال حاضرقطار تهران-  آنکارا در شامگاه روز چهارشنبه از تهران حرکت نموده و  صبح روز  پنجشنبه به شهر تبریز می رسد، قطار از ایستگاه تبریز نیز مسافرگیری نموده و به سمت ایستگاه
 •  
 • مرزی رازی حرکت می کند، مسافرین در این ایستگاه از قطار پیاده و همانند قطار تهران –  وان تشریفات گمرگی و گذرنامه را بجا می آورند، سپس قطار به سمت ایستگاه مرزی کاپیکوی در راه
 •  
 • آهن ترکیه حرکت می نماید در این ایستگاه نیز تشریفات گمرک و گذرنامه انجام می شود، در نهایت قطار پس از حرکت از ایستگاه کاپیکویدر شامگاه روز پنجشنبه به وقت ترکیه وارد ایستگاه
 •  
 • وان می شود. مسافرین قطار، دریاچه وان ترکیه را با کشتی عبور نموده و در صبحگاه روز جمعه  قطار ترکیه ایی، منتظر در آن سوی دریاچه یعنی ایستگاه تاتوان را سوار می شوند،
 
 • مسافرین تهران – آنکارا  پس از حرکت از ایستگاه تاتوان و عبور از ایستگاههای الازیق مالاتیا کایسری و سیواس، در  صبحگاه روز شنبه به ایستگاه مقصد یعنی آنکارا وارد خواهند شد، مدت
 •  
 • زمان انجام این سفر در مسیر رفت یا برگشت حدودا ۶۰ ساعت می باشد.
 •  
 • قطار تهران – آنکارا – تهران شامل دو قطار می باشد یکی از تهران ( قطار ایرانی) و دیگری از آنکارا ( قطار ترکیه ایی) که هر دو به طرف در یاچه وان حرکت نموده و در اسکله وان مسافرین
 •  
 • آنها با کشتی به طرف مقابل انتقال داده می شود، در نتیجه در این اسکله مسافرین دو قطار با هم جابجا شده و قطارها پس از تعویض مسافرین خود به مبدا حرکت اول باز می گردند.
 •  
 • شایان ذکر است قطارهای بین المللی در ایستگاههای کرج، قزوین،زنجان، میانه و مراغه نیز توقفات کوتاه خواهند داشت.
 • بلیت قطارهای بین المللی تهران-  وان و تهران-  آنکارا در کلیه مراکز فروش بلیت قابل ابتیاع، می باشد. نظر به اینکه لازم است گذرنامه معتبر مسافر و برگه پرداخت عوارض خروج ایشان، 
 •  
 • قبل از صدور بلیت توسط اپراتور آژانس کنترل شود، لذا امکان صدور اینترنتی بلیت برای قطارهای مذکور هنوز فعال نگردیده است.
 •  
 • در ایستگاههای وان و آنکارا و سایر ایستگاه های بین مسیر در راه آهن ترکیه نیز برای متقاضیان سفر، بلیت فروخته می شود.
 • لازم است متصدی فروش نسبت به کنترل اعتبار گذرنامه، پرداخت عوارض و ویزای مسافر اقدام و سپس در صورت اطمینان نسبت به صدور بلیت اقدام نماید.
 •  
 • مدت اعتبار گذرنامه مسافر باید تا پایان مدت سفر بوده و عوارض خروج قبل از صدور  بلیت پرداخت شده باشد.
 •  
 • مسافرین ایرانی احتیاج به ویزای ورود به کشور ترکیه را ندارند، مسافرین اروپایی و آمریکایی نیز در سر مرز بهنگام ورود به کشور ترکیه ویزا دریافت خواهند نمود، اما اتباع کشور های عربی،
 •  
 • افغانی و پاکستانی قطعا قبل از سفر باید ویزای ورود به کشور ترکیه را داشته باشند، اتباع سایر کشور ها باید قبل از درخواست بلیت نسبت به لزوم اخذ ویزا از سفارت ترکیه اطمینان حاصل
 •  
 • نمایند.

در محل “نام”  نام و نام خانوادگی را به زبان فارسی  وارد نماید

 

 • در محل “نام خانوادگی” نام و نام خانوادگی را  به لاتین وارد نماید.
 •  
 • در محل “کد ملی” کد ملی مسافران ایرانی را وارد نماید. در صورتی که مسافر اتباع خارجی باشد بجای کد ملی شماره پاسپورت ایشان بدون احتساب حروف و یا خط تیره وارد گردد.
 •  

مهم :  در حال حاضر نحوه صدور بلیت به شرح فوق بوده در صورت اعمال تغییرات در بلیت و در نتیجه تغییر نحوه صدور، مراتب متعاقبا اعلام خواهد شد

 

 

 • در این قطارها وسایل و چمدان مجاز همراه هر مسافر در حدی است که در قسمت فوقانی کوپه قابل استقرار باشد (حدودا در ابعاد ۳۰*۴۰*۵۰ سانتیمتر) . کوپه ها چهار نفره بوده و لازم
 •  
 • است مسافرین حقوق یکدیگر را رعایت فرمایند. این قطارها دارای واگن ویژه  برای حمل بار مازاد  نبوده و وسایل همراه مسافر بیش از میزان ذکر شده  اکیدا پذیرفته نخواهد شد.
 •  

 

عوارض خروج از کشور، باید قبل از خرید بلیت پرداخت شود. در خصوص نحوه پرداخت عوارض و شماره حساب مربوطه و همینطور هرگونه استعلام یا اطلاعات مورد نیاز مشابه در خصوص

 

 

مشخصات گذرنامه و  مجوز های مورد نیاز برای خروج از کشور، باید از طریق اداره گذرنامه کسب اطلاع شود.

 

 

مدت اعتبار گذرنامه در زمان عبور از مرز باید حداقل ۶ ماه باشد. گذرنامه باید به هیچ عنوان مخدوش نبوده و صفحات آن کاملا سالم باشد. صاحب گذرنامه باید در صورت نیاز استعلام

 

 

قضایی جهت مجاز بودن خروج از کشور را انجام داده باشد.

 

 

مقررات گمرک در مرز زمینی رازی مشابه سایر مرزهای کشور بوده و مسافرین باید با استفاده از منابع اطلاع رسانی گمرک جمهوری اسلامی ایران از مجاز بودن اشیاء همراه خود، قبل از

 

 

سفر، کاملا اطمینان حاصل نمایند. میزان ارز، دارو ، دخانیات و … نیز به همین ترتیب و در حدود مجاز و موارد مصرفی در حد مصرف شخصی مجاز می باشد.   

 

 

در صورتی که مسافر بدلیل عدم رعایت قوانین و دستور العمل های قانونی از جمله گمرک و گذرنامه توسط عوامل این سازمانها در هر یک از ایستگاه های مبداء، طول مسیر یا مقصد از قطار

 

 

پیاده گردد، هر گونه حق و حقوق خود در خصوص بلیت وانجام سفر را از خود صلب نموده و لاجرم اشیاء همراه وی نیز از قطار پیاده خواهد شد. در خصوص موارد یاد شده شرکت رجا

 

 

هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت.

 

 

مسئولیت حفظ و  نگهداری از اشیاء همراه مسافر به عهده خود مسافر بوده و لازم است مسافر در هر بازرسی و یا کنترل سازمانهای ذیربط اشیاء خود را کاملا در دسترس و آشکار به ایشان

 

 

ابراز نماید. لذا در صورتی که هر یک از سازمانهای گمرک، گذرنامه، پلیس و سایر سازمانهای مربوطه، مسافر یا اشیاء وی را توقیف کند، مسئولیت آن بعهده مسافر بوده و شرکت رجا در این

 

 

باره هیچگونه تعهد و مسئولیتی نخواهد داشت.

چای و بیسکویت بعلاوه پکیج (آب میوه و کیک) در یک نوبت و در بدو سفر به همه مسافران ارائه خواهد شد. در صورت درخواست صبحانه کامل، مسافرین بایستی در داخل قطار هزینه آنرا

 

پرداخت نمایند.

 

ناهار یا شام، بسته به درخواست مسافرین ارائه خواهد شد و آمار تعداد مسافرین که درخواست ناهار و/یا شام داده اند در ایستگاههای بین راه سوال شده و نسبت به این تعداد غذا از

 

ایستگاههای طول مسیر تامین می گردد.

حمل بار تجاری با قطارممنوع است.

 

با توجه به محدودیت بار مجاز در داخل کوپه ها لازم است مسافرین از آوردن بار اضافی اکیدا خودداری نموده و حق و حقوق سایر مسافرین هم کوپه خود را محترم شمارند.

 

از حمل یا پذیرش توشه ای دیگران جداٌ خودداری کنید.

 

برای داشتن محیطی سالم در داخل قطار و حفظ نظافت و بهداشت همچنین جلوگیری از کثیف شدن روکش تختها،زباله و پس مانده های غذائی خود در داخل سطلها یا کیسه زباله های

 

تحویلی بریزید.

 

پریزهای داخل کوپه های قطار فقط برای شارژ کردن موبایل و لپ تاپ می باشد مسافران از هرگونه استفاده دیگر خودداری کنند.

 

حمل هرگونه حیوان زنده در داخل واگن مسافری اکیداٌ ممنوع می باشد.

 

در کلیه سفرهای بین المللی ریلی همراه داشتن اصل بلیت الزامی است و در مبادی حرکت از سوار شدن مسافر بدون بلیت ممانعت به عمل خواهد آمد.